• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Człowiek – nauka – pasja

Pasja to coś więcej niż marzenie, młodzieńczy entuzjazm, czy chwilowe zauroczenie.

Pasja wymaga czasu, który pozwoli rozwinąć zdolności kojarzenia rzeczy na pozór nie powiązanych ze sobą, rozróżniać rzeczy dobre od złych, prawdę od fałszu, zadawać pytania, na które odpowiedzi nie zawsze są oczywiste. Pasji nie można się nauczyć, zaplanować czy zamówić. Pasję można za to rozwijać i jeśli tkwi w nas, zawsze będzie motorem chęci poznania nieznanego. Pasja wspiera wszystkie aspekty nauki, to dzięki niej powstają wynalazki, zostają odkrywane tajniki natury. Wszystko to ma jeden cel – służyć Człowiekowi. Lubelski Festiwal Nauki w znacznym stopniu przyczynia się do popularyzacji nauki.

Tradycyjnie już uczniowie klasy biologiczno-chemicznej korzystają z możliwości uczestniczenia w zajęciach laboratoryjnych z zakresu biologii, mikrobiologii, fizjologii roślin, biochemii i chemii analitycznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Zamościu. W tym roku zajęcia były prowadzone przez: dr A. Święciło, dr hab. A.  Krzepiłko, dr hab., prof. nadzw. J.Molas, mgr I. Zych-Wężyk.

W czasie zajęć uczniowie zgłębiali sekrety mikroświata poznając metody izolowania i hodowli mikroorganizmów z różnych środowisk. Uczestnicy warsztatów  samodzielnie wykonali wybrane doświadczenia  z zakresu chemii analitycznej i przy udziale prowadzących przeanalizowali ich przebieg.

Kolejny projekt umożliwił naszym uczniom samodzielne przeprowadzenie eksperymentów ilustrujących zmiany składu chemicznego, struktury i aktywności aparatu fotosyntetycznego roślin w warunkach stresu świetlnego, termicznego oraz chemicznego spowodowanego przez kwaśne opady, metale ciężkie, deficyt O2 oraz niedobór i nadmiar CO2. Ostatni projekt umożliwił poznanie metod chromatografii żelowej, chromatografii cienkowarstwowej, bibułowej oraz wysokosprawnej chromatografii cieczowej i ich zastosowania w analizie związków chemicznych.

Mamy nadzieję, że tego typu zajęcia rozbudzą prawdziwą pasję w naszych uczniach a profil, który wybrali umożliwi odkrywanie natury w najbardziej atrakcyjny sposób – przez doświadczenie.

Zachęcamy do obejrzenia foto galerii – zobaczycie jak spędza czas  biol-chem. ze Staszica.

 

 • SAM_4637-Kopiowanie
 • SAM_4669-Kopiowanie
 • SAM_4649-Kopiowanie
 • SAM_4638-Kopiowanie
 • SAM_4640-Kopiowanie
 • SAM_4667-Kopiowanie
 • SAM_4665-Kopiowanie
 • SAM_4653-Kopiowanie
 • SAM_4644-Kopiowanie
 • SAM_4643-Kopiowanie
 • SAM_4666-Kopiowanie
 • SAM_4647-Kopiowanie
 • SAM_4650-Kopiowanie
 • SAM_4645-Kopiowanie
 • SAM_4674-Kopiowanie
 • SAM_4642-Kopiowanie
 • SAM_4664-Kopiowanie
 • SAM_4656-Kopiowanie
 • SAM_4662-Kopiowanie
 • SAM_4660-Kopiowanie
 • SAM_4651-Kopiowanie
 • SAM_4677-Kopiowanie
 • SAM_4646-Kopiowanie
 • SAM_4655-Kopiowanie
 • SAM_4663-Kopiowanie
 • SAM_4658-Kopiowanie
 • SAM_4673-Kopiowanie
 • SAM_4659-Kopiowanie
 • SAM_4636-Kopiowanie
 • SAM_4676-Kopiowanie
 • SAM_4657-Kopiowanie
 • SAM_4661-Kopiowanie

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 3438

Sukcesy i osiągnęcia

Kolejny sukces Klaudii Guluk i Zuzanny Kusiak


Klaudia Guluk z III D i Zuzanna Kusiak z III C – uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie zostały laureatkami centralnego etapu Konkursu IPN “Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku”.

Więcej…

Zawody sportowe

V miejsce w województwie koszykarzy Staszica

Dnia 30 marca 2022 roku w Chełmie odbyła się Wojewódzka Licealiada w koszykówce chłopców.

Więcej…

Ogłoszenia

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że zmarła Halina Wojtiuk

Uroczystości, wydarzenia

Przeżyjmy to jeszcze raz...

Witamy Was serdecznie w ostatnim dniu roku szkolnego. Dziękujemy Wam za zaangażowanie, kreatywność i chętny udział we wszystkich wydarzeniach. Wasze pomysły sprawiają, że nasza szkoła tętni życiem. Wspólnie tworzymy wyjątkową atmosferę „Staśka”.

Więcej…