Ułatwienia dostępu

        

 

Zwieńczenie 231. urodzin Aleksandra Fredry, organizowanych przez Fundację Rodu Szeptyckich, miało miejsce 19 czerwca 2024r.

Zespoły z różnych szkół — od Zamościa, przez Hrubieszów aż po Tomaszów Lubelski — spotkały się w samym Łaszczowie i brały udział w przygotowanych atrakcjach związanych z twórczością pisarza. Warto podkreślić, że w opisywanym przedsięwzięciu I LO im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie jako jedyne reprezentowało szkoły średnie z terenu naszego miasta.

Uczestników podzielono na drużyny, po czym każda z grup stworzyła swój herb i nazwisko rodowe, do czego dołączyła historię danej rodziny.

Posługując się specjalnymi mapami, uczniowie podążali do poszczególnych punktów, w których czekały na nich najróżniejsze zadania, nawiązujące — w mniejszym lub większym stopniu — do życia i twórczości Aleksandra Fredry. Wśród tych aktywności można było odnaleźć: układnie improwizowanej historii, wznoszenie twórczego toastu, urozmaicone kalambury, w których hasłami były dawne przysłowia, tworzenie "kreacji ślubnych", układanie piosenki, dobranie do siebie fragmentów wiersza, zabawa na czas z napełnianiem naczynia wodą oraz przedstawienie układu tanecznego. W międzyczasie była przerwa na posiłek, natomiast po grze poszczególne szkoły przedstawiały stworzone uprzednio projekty. Można było zobaczyć najróżniejsze pomysły. Przygotowany przez naszą reprezentację mural zasługuje na szczególne potraktowanie, gdyż okazał się wyjątkowym sposobem uhonorowania urodzin poety i komediopisarza. Innymi formami, którymi posłużyli się pozostali uczestnicy spotkania były np. gry terenowe dla młodzieży ze swojej okolicy czy też filmiki, które stanowiły swego rodzaju parafrazę dzieł Fredry.

Później została zaśpiewana ułożona specjalnie na tę okazję piosenka, po której wszyscy zajadali się urodzinowym tortem.

To był naprawdę niezwykły wyjazd! Rozwinął skrzydła wyobraźni, przybliżył realia romantyzmu, życie oraz twórczość samego komediopisarza, a także zapewnił doskonałą okazję do integracji młodzieży. Nad pracą uczniów z przedstawianym projektem czuwały polonistki ze Staszica, panie Katarzyna Krotkiewicz oraz Anna Potrzeszcz.

Podobnie jak Fundacja Rodu Szeptyckich, żywimy głęboką nadzieję, że za rok również będziemy mogli wziąć udział w tym intrygującym wydarzeniu!

Tekst: Agnieszka Semaj, tegoroczna finalistka centralnego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Polskiego, pod kier. p. Anny Potrzeszcz

loading...
Akademia Staśka
Akcje SU
Wycieczki
Uroczystości
Sport
Sukcesy
Wydarzenia