Dzień papieski w Staszicu!

Corocznym zwyczajem w naszej szkole jest przygotowanie dnia papieskiego.
W tym roku powstał pomysł utworzenia grupy teatralnej składającej się z uczniów naszej szkoły zarówno gimnazjalistów jak i licealistów.

 

Na pierwszą próbę przyszło 35 osób. Młodzież zastanawiała się wspólnie ze swoim opiekunem, ks. Marianem Wyrwą nad przygotowaniem dnia papieskiego w tym roku w naszej szkole. Podjęto temat wystawienia sztuki pt.: „Zraniony Pasterz” na podstawie książki Daniela Ange.

W końcu września młodzież podjęła próby do spektaklu. Przygotowanie spektaklu trwało około półtora miesiąca. Szkolna premiera spektaklu „Zraniony Pasterz” odbyła się w auli 20 listopada 2013 r.,a towarzyszył temu bł. Jan Paweł.

Tematem sztuki było ukazanie sylwetki młodego człowieka, rówieśnika naszych licealistów. Główny bohater o imieniu Emmanuel wspomina swoje dzieciństwo, trudne relacje ze swoim ojcem, który był alkoholikiem. Potem poznaje swoją dziewczynę Sylwię, która zachodzi w ciążę. Główny bohater nie widzi sensu życia i zapisuje swój testament w formie listu „bez przyszłości”. W jego życiu pojawia się Pan Jezus, by szukać wspólnie zatraconego sensu we wszystkich wydarzeniach. Spektakl, próbuje dać odpowiedź, jak sobie dać radę z problemami młodych ludzi i nie tylko.

Grupa teatralna, która powstała w naszej szkole określiła się nazwą teatr „Warto”. I z tą nazwą trzeba nas kojarzyć w przyszłości. Ks. Marian - opiekun wraz z młodzieżą, chcą podejmować w spektaklach tematy trudne, delikatne i bardzo ważne zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Ciekawostką naszej grupy teatralnej jest to, że występują  w niej zarówno dzieci ze szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum, studenci jak i osoby starsze. To pozwala zauważyć, że w takiej grupie wszyscy czują się jak w rodzinie, gdzie są wszyscy. Młodsi patrzą na starszych i wiele się od nich mogą nauczyć.

Wracając do spektaklu „Zraniony Pasterz”, trzeba dodać, że cieszył się wielkim zainteresowaniem i to zarówno ze strony uczniów naszego gimnazjum i liceum jak i ze strony naszych nauczycieli. Spektakl został wystawiony w naszej szkole trzy razy! Po spektaklu spora grupa uczniów podchodziła do aktorów i dziękowała za treści, obrazy, muzykę a także wyrażała chęć współpracy na przyszłość z grupą teatralną „Warto”. Ciekawostką w spektaklu było również to, że był wystawiony w formie pantomimy. Widz oglądający spektakl musiał się bardzo skupić na obrazie pokazywanym przez aktorów, dalej słuchał słów narratorów, a dopowiedzią do tego była dobra muzyka.

W spektaklu wzięło udział 43 aktorów, nie licząc osób, które przyczyniły się do powstania tego spektaklu. Serdeczne podziękowania składamy Pani Annie Jańczuk, która przygotowała całą dekorację do spektaklu. Spektakl „Zraniony Pasterz” zostanie jeszcze wystawiony dla osób dorosłych także poza Hrubieszowem. O terminie poinformujemy w najbliższym czasie.

Zawsze jest tak, że młodzież po spektaklu pyta, co dalej? Jakie plany na przyszłość? Jeśli, Pan Bóg pozwoli, to w Wielkim Poście zechcemy wystawić dla państwa spektakl pt. „Oskar i Pani Róża".

Galeria zdjęć

Odsłony: 693

Sukcesy i osiągnęcia

Międzynarodowy sukces uczennic Staszica!

Już po raz drugi uczennice Staszica wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Puszkinowskim  „Что в имени тебе моём?”  organizowanym przez Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina w Moskwie. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowania językiem i literaturą rosyjską .

Więcej…

Zawody sportowe

Dziewczęta ze „Staszica’’ V - ce Mistrzyniami Rejonu w koszykówce

27 marca 2019 r. w Krasnymstawie odbyła się Rejonowa Licealiada SZS w koszykówce dziewcząt. Po wygranym powiecie dziewczyny z ZS nr 2 w Hrubieszowie znalazły się wśród czterech najlepszych drużyn w rejonie.

W zawodach udział brały również zawodniczki reprezentujące Zamość, Tomaszów Lubelski oraz Krasnystaw. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym’’.

Więcej…

Ogłoszenia

Zapraszamy rodziców na spotkania

Zebranie z Rodzicami odbędzie się 9.09. 2019 r. (poniedziałek)

- kl. I i II o 16.30 – z wychowawcami

- kl. III o 15.30  - z wychowawcami, o 16.30 z dyrektorem (osoby wybrane do organizacji Studniówki)

 

Uroczystości, wydarzenia

Zajęcia integracyjne

W trosce o dobrą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa od pierwszych dni września szczególną troską otaczamy tych, którzy rozpoczynają naukę. Trwają zajęcia integracyjne klas pierwszych, które wpisały się już w tradycję naszej szkoły. Działania integrujące stanowią ważny czynnik szeroko rozumianych oddziaływań wychowawczych. Zajęcia mają pomóc młodzieży zaadoptować się do nowych warunków w nowej szkole i klasie, w integracji z grupą.

Więcej…